Aeropress Demleme Tekniği

Aeropress Demleme Tekniği

Aeropress Demleme Tekniği

Aeropress yeni bir akım kahve demleme tekniğidir. Kısa zaman içinde bir fincan kahve demlemek isteyenler için idealdir. Kısaca ince öğütülmüş kahveye sıcak su ekleyip suyu öğütülmüş kahvenin içinden bastırarak, filtreden direk fincanın içine demlemekten ibarettir.

 

Gerekli malzemelerimiz:

Kaliteli, taze öğütülmüş, light roast kahve

Aeropress filtre

tartı

Su Kettle'ı

Kahve değirmeni

Termometre

Kronometre

Fincan veya sürahi


1. ADIM:

Kağıt filtrenizi filtre başlığına yerleştiriniz ve daha sonra filtre kapağını fincana yerleştiriniz. Kettle ile sıcak su ile kağıt filtrenizi durulayınız. Bu sayede fincanınızı ısıtınız.
2. ADIM:

18 gram kahvenizi taze olarak medium öğütünüz.(kahvenize ve kendi ağız tadınıza göre gramajını ve öğütme derecesini ayarlamanız gerekecektir.)3. ADIM:

Filtre kapağını Aeropress'e takınız. Fincanınızdaki suyu boşaltınız.4. ADIM:

Taze çekilmiş kahvenizi Aeropress huninizin yardımı ile Aeropress'in içine koyunuz ve hassas tartınızı 0 grama getiriniz.5. ADIM:

Hassas tartınızın kronometresini başlatın ve 82-85°C derecedeki suyunuzu, kahvenizin tümü ıslanacak şekilde demlemeye başlayınız. (0-30 saniye)6. ADIM:

Ortalama olarak 130-140 gramda kahvenizde oluşacak blooming aşamasının bitmesini bekledikten sonra, 240 grama kadar demlemeye devam ediniz.7. ADIM:

Kahveniz 240 grama ulaşınca Aeropress Paddle (kaşığı)'nı kullanarak kahvenizi karıştırınız. (30-60 saniye arası)8. ADIM:

Aeropress'in itici pistonunu takınız ve 60. saniye itibari 30 saniyede içerisinde demlemeği bitirmek için pistonu ileri doğru ittiriniz. Tıslama sesi oluşması ile durunuz.9. ADIM:

Kronometreniz 1:30'u gösterdiğinde demleme işleminin bitmesi ile pistonu geri çekiniz ve Aeropress'i ters çevirip tezgaha koyunuz ve kahveniz hazır.-Aeropress'inizi bir sonraki kahve demleme için filtre kapağını çıkarınız, su ile durulayıp, güzelce temizleyiniz.
-Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile ya da zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

kaynak