Chemex Demleme Tekniği

Chemex Demleme Tekniği

Chemex Demleme Tekniği

Chemex mükemmel bir kahve için basit ve uygun bir kahve demleme tekniğidir. Uygun derecede öğütülmüş, yüksek kalitede taze kahve, temiz ekipman, doğru şekilde dökülen uygun ısıdaki sıcak su bu demleme tekniğinin anahtarıdır.

1:16 oranı kullanılır, yani 1 gr kahve için 16 ml suya ihtiyaç vardır. Buna göre bir kişilik fincan için 300 ml olduğunu kabul edersek 300/16 = 18.75 gr kahveye ihtiyacımız olacak demektir. Kahve iri taneli, yani deniz tuzu kalınlığında olmalı.


Gerekli ekipmanlar:

Chemex

Filtre

Tartı

Su Kettle’ı

Kahve değirmeni

Termometre

Kronometre

Fincan veya sürahi


1. ADIM:

Deniz tuzu kalınlığında 22 gram kahvenizi taze olarak öğütünüz ve fincanınızı sıcak su ile doldurup ısınmasını sağlayınız. (kahvenize ve kendi ağız tadına göre gramajını ayarlamanız gerekecektir.)2. ADIM:

3 tabakalı kısmı ağza gelecek şekilde filtreyi yerleştirin ve kahve ile temas edecek her bölgeyi sıcak su ile ıslatıp durulayın.3. ADIM:

Chemex’in içinde akan suyu dökünüz ve filtreye kahveyi koyunuz.4. ADIM:

İlk 20 saniyede hızlıca ve sertçe kahvenin tamamı suya doyacak şekilde 100 ml Ortalama 96°C suyu dökün. Dökerken mümkün olduğunca içe doğru eşsel halkalar üretmeye çalışın (alttaki kahvenin yüzeye çıkması, doğal bir ajitasyon için). Bu süre içinde kahve üzerinde blooming dediğimiz kabarcıklar oluşmaya başlayacaktır, bu kahve içindeki asidite ve gazların açığa çıkmasından dolayı oluşur.5. ADIM:

1.00 dk. ile birlikte yine 20 saniyede 100 ml suyu dökün. Bu kez içeriden dışarıya doğru eşsel halkalar oluşturun. Siyah noktaları hedefleyin, beyaz alanlardan kaçının ve çoğunlukla ortada kalın.6. ADIM:

2.00 dk. ile birlikte kalan 100 ml suyu da dökün. Olabildiğince koyu renkte olan kısımlara dökmeye çalışılmalı ki kullandığımız kahvenin tamamına eşit bir şekilde ulaşalım. Suyun tamamen sürahiye akmasını bekleyiniz.7. ADIM:

Chemex’in ahşap kısmından tutarak filtreyi hızlı bir şekilde giderin. Fincanınızdaki suyu gideriniz.8. ADIM:

Chemex’teki kahvenin eşit şekilde karışması için karafı birkaç kez sallayın ve ısıttığınız fincanda hemen servis edin.Not: Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

kaynak