Dönüşüm

Dönüşüm

Dönüşüm

Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz ; Franz Kafka'nın uzun öyküsüdür. İlk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Kafka'nın en popüler eseri sayılabilir. Öykü Gregor Samsa' nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş  halde bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.

Dönüşüm'de en önemli nokta Kafka'nın böceğe dönüşme metaforuyla aslında insanın sistem içinde nasıl böceğe dönüştüğünü hatta böcek kadar değersiz olduğunu anlatmak istemesidir. Gregor Samsa ailesi için çok önemlidir ve sevmediği bir işte çok çalışarak ailesinin geçimini sağlamaktadır. Ancak böceğe dönüştükten sonra ailesinin ona karşı bakışı değişir ve en baştaki önemini kaybeder ve hatta bir böcek gibi ölür.
Aslında Kafka o yıllarda toplumun nasıl dönüşmeye başladığını fark ederek muhteşem gözlem yeteneğini kullanmıştır. Bugün toplum o dönüşümü tamamlamıştır ve tıpkı kitaptaki gibi, çıkarlarımız bittiği anda istediğimiz kişinin üstüne  bir böceğe basar gibi basabiliyoruz. Artık insanlar için önemli olan şey Gregor'lar değil çıkarlar.


Kitaptan altını çizdiğim cümleler:

-Biraz daha uyusam ve bütün bu saçmalıkları unutsam, nasıl olur.

-Ölmekten müthiş bir şekilde korkuyordu çünkü henüz gerçek anlamda yaşamamıştı.