Espresso Demleme Tekniği

Espresso Demleme Tekniği

Espresso Demleme Tekniği

Espresso'nun geçmişi çok ta uzun bir süreye dayanmamasına rağmen arka arkaya kısa zamanda bir çok kahveyi demleme olanağı ve İtalyanların kişiliği, sempatikliği sayesinde espresso popüler bir kahve haline gelmiştir. Espresso, kahve çekirdeğinin konsantresidir. Espresso ve demleme tekniği hakkında sayfalarca, kalın bir kitap yazılabilir. Bu yüzden ana hatları ile espresso demleme tekniğini inceleyelim.


Gerekli malzemelerimiz:

Kaliteli, taze öğütülmüş, kahve (1 fincan için 7-9 gr.)

Espresso Makinesi

Tartı

Tamper

Kahve değirmeni

Kronometre

Fincan


1. ADIM:

Fincanınızı sıcak su ile ısıtınız.

2. ADIM:

Porta Filtrenizi havlu yardımı ile temizleyip, kuru hale getiriniz.3. ADIM:

Porta Filtrenizin içine öğütülen kahveyi gösterge veya orta parmağınız yardımı ile seviyeleyiniz. Bu işlem kahvenizin porta filtrede eşit bir şekilde dağılmasını ve tamp işlemi düzgün bir yüzey sağlayacaktır. Bu işlem sırasında kahvenizin dökülmemesine özen gösteriniz.

4. ADIM:

Porta Filtrenizi deskin üzerine dayayarak tamper'ı porta filtrenin üzerine koyup bastırınız. (bu işleme Tamp denir) Dikkat etmeniz gereken nokta tamp'den sonra porta filtre içindeki kahvenin üst düzeyi yere %100 yatay olması, eğik olmamasıdır.5. ADIM:

Flush; grup başlıklarında ki artık kahve taneciklerini gidermek amacı ile. (grupları durulamak için başlıklardan 1-2 saniyeliğine su akmasını sağlayın)

6. ADIM:

Porta Filtreyi Gurup başlıklarına takınız. Taktığınız an itibaren 3-4 saniye içerisinde düğmeye basıp demleme işlemini başlatınız, aksi takdirde kahvenizi yakmaya başlarsınız. Düğmeye basar basmaz kronometrenizi başlatınız.7. ADIM:

Fincanı porta filtre kanallarının altına yerleştiriniz ve demleme esnasında espressonuzun demlenme sürecini takip ediniz. Düğmeye basıldıktan sonra 3-4 saniye içerisinde ilk damlalar bal gibi akmaya başlamalıdır. Demleme süremiz 20-30 saniyedir. İdeal olan ilk damla itibari 25 saniyedir.

8. ADIM:

Bir bardak su ve peçete ile servis ediniz.-İşleminiz bittikten sonra espresso makinesini temizlemeyi unutmayınız.

kaynak