Hario v60 Demleme Tekniği

Hario v60 Demleme Tekniği

Hario v60 Demleme Tekniği

Pour over kahve demleme tekniği olarak ta bilinen bu teknik evde uygulaması kolay ve uygun bir tekniktir. Her kahve demleme tekniğinde olduğu gibi iyi bir kahve demlemenin yolu: Yüksek kaliteli taze ve doğru incelikte öğütülmüş kahve, araç ve gereçlerimizin temiz olması, önceden sıcak su ile durulayıp önceden ısıtmak, gereken ekstraksiyon süresini iyi ayarlamaktır. Siphon kompleks bir demleme tekniği olduğundan kahve demlenene kadar başından ayrılmamanız gerekir.

Gerekli malzemelerimiz:

Kaliteli, taze çekilmiş, light-medium roast kahve

Hario v60 ve filtre

Hassas tartı

Su Kettle'ı veya Ocak

Kahve değirmeni

Termometre

Kronometre

Fincan veya sürahi


1. ADIM:

Sıcak su ile kağıt filtrenizi durulayıp, Hario sürahinizi ısıtınız.2. ADIM:

Kahvenizi (21 gram) taze olarak medium coarse derecede öğütünüz.3. ADIM:

Durulamak için döktüğümüz sıcak suyu sürahiden gideriniz ve taze çektiğimiz kahveyi filtrenin içine koyunuz. Sürahinizi hassas tartınızın üzerine koyup sıfırlayınız.4. ADIM:

Bloom için 60 ml. 90-96 derecedeki suyu 30 saniye içerisinde kahvenin üzerine dökünüz. Bloom esnasında kaşık ile hızlı bir şekilde karıştırıp bloom sürecinin bitmesini bekleyiniz.5. ADIM:

Bloom süreci bittikten sonra 55 saniye içerisinde geri kalan su ile kahveniz 300 ml ve kahvenin tamamını eşit şekilde su ile temasa geçecek şekilde demlemeye devam edininiz.6. ADIM:

Ortalama 2 dakika içinde kahve fincanımız dolmuş olacaktır. Demleme işlemi bittikten sonra dripper'ı sürahinin üzerinden gideriniz.7. ADIM:

Kahvenizi fincanınıza servis edip, tadını çıkarın.Not: Suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile yada zamanlama ile ufak oynamalar yapıp ağız tadınıza göre ideal demlemeyi bulabilirsiniz.

kaynak