Kalita Wave Demleme Tekniği

Kalita Wave Demleme Tekniği

Kalita Wave Demleme Tekniği

Kalita daha az tanınmış Japon kahve demleme tekniğidir. Hario v60'a benzer. Aradaki fark ise filtre tabanı düz ve 3 delik bulunmaktadır, bu sayede kahvemizi daha eşit bir ekstraksiyon ile demlememizi sağlar. Kahve filtresi ise zikzaklıdır.

 

Araç Gereçler:

Kalita

Kalita Filtre

Hassas Tartı

Termometre

Kahve Değirmeni

Kronometre

Su ısıtıcısı

Kahve 22 gram (Medium-Coarse)


1. ADIM:

Sürahinizin üzerine Kalita'yı ve Kalita Filtreyi yerleştiriniz. Filtrenin kahve ile temasa geçecek her bölümünü sıcak su ile durulayınız. Bu sayede sürahisini de ısıtmış ve durulamış olursunuz.

2. ADIM:

Filtreden sürahinize akan suyu çalkalayarak dökünüz.

3. ADIM:

Sürahinizi ve filtreli Kalita'yı hassas tartının üzerine koyunuz.4. ADIM:

Kahvenizi taze bir şekilde 22 gram olmak üzere medium coarse öğütüp filtrenin içine koyunuz.

5. ADIM:

Suyunuzun ısısını 85-92 dereceye getirip filtredeki kahvenin üzerine dökmeye başlayınız. Su (50-70ml.) ile kahvenin tamamının temasa geçtiğine emin olunuz.

6. ADIM:

Ortalama olarak 20-30 saniye sonra hassas tartınız 150 gramı gösterene kadar sıcak suyunuzu kahvenin üzerinde gezdirerek dökünüz.7. ADIM:

Filtredeki suyun %80'inin filtreden geçmesinden sonra hassas tartınız 250 gramı gösterinceye kadar devam ediniz.

8. ADIM:

Tekrardan filtrenin içindeki suyun %80'inin filtreden geçmesini bekleyiniz ve hassas tartınızda 320 grama kadar sıcak suyu ilave ediniz.

9. ADIM:

Suyun filtreden geçmesi ile Kalitayı sürahinizden gideriniz ve sürahiyi çalkalayıp kahvenizin karışıp aromaları aktif hale getirip servis ediniz.kaynak