Kan ve Gül

Kan ve Gül

Kan ve Gül

Kan ve Gül, Alper Canıgüz tarafından yazılmış, April Yayıncılık'tan çıkmış bir kitaptır. Ben de sıkı bir Alper Canıgüz okuyucusu olarak alıp hemen okudum. Daha önce yazarımızı okumuş olanlar onun eğlenceli tarzına aşina olacaktır ama okumamış olanlar için arka kapaktan biraz alıntı yapacağım.

"Kan ve Gül, fantastik bir polisiye.

Rengini kandan, kokusunu gülden alan bir roman.

Ziyadesiyle hazin, epey hareketli, hayli komik."

Daha önce okuduğum Canıgüz kitapları gibi bu kitabı da çok kısa bir süre içerisinde bitti. Bu sadece konusundan dolayı değil hikayenin sizi içine almasından, Murat Menteş'in de bu kitabın editörlüğünü yapmasından ve yazarımızın kullandığı akıcı dilinden. Tüm unsurlar birleştiğinde okuması çok eğlenceli muhteşem bir kitap haline geliyor. Hikayemizi çok spoiler vermeden anlatmak gerekirse; kahramanımız Aziz bir yangında ölmek üzereyken zamanda yolculuk yaparak yirmi yıl öncesine döner. Üstelik yirmili yaşlarında bir üniversite öğrencisidir ve işlenen bir cinayete engel olmaya çalışır.

Kitabı okurken benim gibi o kitaba film çekmeyi hayal edenlerdenseniz bu kitap tam size göre. Çünkü müthiş sahnelerin çıkacağına inandığım Beşiktaş var.

 

 

 

Kitaptan altını çizdiğim cümleler:

-Artık sevmeyen kadının gözlerini hemen tanırsınız. Denizi yırtan bıçak gibidir.

-İnsanların çoğu göründüğü kadar aptal değildir; özellikle de aptal görünenler.

-Türk entelektüelinin feriştahını getir, Goethe deyince aklına göt gelir, gelecektir.

-Eh, neticede olgunluk dediğin, hayatı daha fazla acıyla kabullenebilme yetisi değil midir?