Simyacı

Simyacı

Simyacı

Simyacı, Rio de Janeiro doğumlu Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun en ünlü romanlarından biridir. Yayınladığı 1988 yılından bu yana eleştirmenler tarafından bir 'fenomen' olarak değerlendirilen ve altı yılda kırk yedi milyondan fazla satan kitaptır. Bir yandan çoban Santiago'nun hikayesini anlatan, bir yandan da felsefi mesajlar veren Simyacı, kişisel gelişim mesajları içeren bir roman niteliğindedir.

Simyacı, gezgin olmak isteyen ve mutluluğu dünyanın farklı yerlerinde bulacağına inanan çoban Santiago’nun hazine bulmak için İspanya’dan Mısır piramitlerine olan yolculuğunun hikâyesini anlatıyor. Paulo Coelho'nun bu eseri, çabuk okunan, akıcı ve sade bir kalemle yazılmıştır. 

 Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye'de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü.  Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlâna'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir klasik eser haline geldi.

Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâme"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. 

Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor. (arka kapak)


Kitaptan altını çizdiğim cümleler:

-Ne var ki, hiç kimse kendisinin kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini kesinlikle bilmez.

-Bir şeyi gerçekten istersen, onu gerçekleştirmek için bütün evren senin için işbirliği yapar.

-Dünyanın ruhu insanların mutluluğuyla beslenir.